30% מההכנסות יתרמו למתמודדי נפש

דופמין – מה זה?

הדופמין מתפקד גם כהורמון וגם כמוליך עצבי (נוירוטרנסמיטר) וממלא מספר תפקידים חשובים במוח ובגוף. הורמון זה פועל הן במערכת העצבים המרכזית והן במערכת העצבים ההיקפית .

למחסור או עודף של הורמון זה יש השפעה על מספר גדול של הפרעות ומחלות, ובתוכן סכיזופרניה מחלת פרקינסון, דיכאון מז'ורי, הפרעה דו-קוטבית והפרעות קשב וריכוז. על בסיס ידע זה פותחו תרופות רבות במטרה להתערב בפעילות הפרשת ההורמון.      

מנקודת המבט האישית שלי המחסור בדופמין בא לידי ביטוי בעיקר בהפרעת הקשב והריכוז שאיתה אני מתמודדת מגיל צעיר. הרבה שנים הייתי מאוד אימפולסיבית, לא מאורגנת, לא מרוכזת וגם הזיכרון שלי לא היה הכי חד.

ככל שהתבגרתי ועברתי מספר מסגרות בחיים למדתי ליישם כלים שיעזרו לי לייצר דופמין על מנת שאוכל להיות מאוזנת.

הצבא הייתה המסגרת הראשונה שממנה הצלחתי לקחת כלים ולהיות יותר מסודרת ונקייה כמעט בכל פרמטר .. בכל זאת הייתי פקידת רס"ר.. אוי ואבוי אם אני לא אהיה כזו… היו לי הרבה "תקלים" לא פשוטים עם המפקד שלי לאורך כל הזמן שלי בתפקיד, אבל אין ספק שהזמן במחיצתו תרם לי רבות.

המסגרת השנייה שממנה לקחתי הרבה מאוד כלים. הייתה בלימודים האקדמיים שבמהלכם אובחנתי וטיפלתי בעצמי, ועברתי תהליכי באסטרטגיות למידה אצל שני מטפלים שונים.

הנה הכלים שעבורי עבדו לייצור דופמין:

  1. ספורט – ידוע שפעילות ספורטיבית תהה אשר תהה מגבירה את רמת הדופמין, סרוטונין והאנדורפינים. הפעילות גורמת לאושר, מפחיתה מתחים ומחזקת את הגוף.
  2. יצירתיות – דופמין יכול לעלות על ידי כל פעילות יצירתית וכך גם עולה רמת הריכוז. אין צורך להיות אמנים מפורסמים או מוכרים, כדי למצוא מרגוע ותרפיה בפעילות יצירתית לדוגמה לפסל, לצייר, לכתוב, להאמין למוזיקה, לבשל, לסרוג ועוד.
  3. סידור לו"ז – ארגון משימות אל תוך לו"ז מסודר שבו ניתן לבצע את רוב הפעולות בו. סידור של משימות מהקטנות ביותר לגדול גרם לי להיות יותר מסודרת ויעילה בביצוע מטלות בחיי. מה שהשפיע לטובה על רגשותיי לטווח הקצר והארוך.
  1. מדיטציה – המדיטציה מעלה את הדופמין שונה. המדיטציה מעלה את רמת הדופמין באופן שונה מפעילות ספורטיבית. המדיטציה משפרת את מצב הרוח, מחדשת או יוצרת כוחות נפשיים ומרגיעה את המוח. בנוסף, מדיטציה הינה דרך יעילה להפחתת המתח.

המאמר עסק במתן מידע על דופמין – כיצד הוא פועל ותורם לנו בחיים. בהמשך פורט כיצד חוסר איזון בדופמין משפיע ואיך זה השפיע עליי ואיך הצלחתי באופן טבעי לאזן את רמת ההורמון.

אני אשמח לדעת איזה שינוי אתם עשיתם בחיים שתרם לכם כמו השינוי שאני עשיתי.

ביבליוגרפיה:

  1. יובויראל
  2. אגוגו
  3. ויקיפדיה 
דופמין
דופמין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

לעוד מידע או ליצירת קשר

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך

יצירות אמנות

הרגש מאחורי היצירה הזאב הבודד

בכל ציור שאני עושה יש תמיד פן הרגשי. הרגשות שאני מביאה במהלך תהליך הציור הם תרפיה עבורי במיוחד כשאני יודעת שהציור גורם

יצירות אמנות

מאחורי היצירה – כוח הבחירה

בכל ציור שאני עושה יש פן רגשי. הרגשות שאני מביאה במהלך תהליך הציור הינה תרפיה עבורי במיוחד שאני יודעת שהציור גורם לאושר