מה זה סיוטים?

חלומות

מה זה סיוטים?

בשנים האחרונות אני סובלת מעלייה של סיוטים כחלק מהסימנים לפוסט טראומה. התכנים שעולים מן התודעה בעצם מספרים לי על התכנים שעוד לא עובדו עד הסוף, ולכן הסיוטים מופיעים.
הסיוטים שלי לא רק מתבטאים דרך חלומות קשים, אלא הרבה פעמים אני מזיעה, צועקת או מתעוררת כמה פעמים מבלי יכולת לחזור לישון וסובלת ממיגרנות בבקרים אחרי סיוטים כי קשה לי להכיל את התכנים הלא מעובדים. בנוסף אני מטופלת בכדורי שינה כי יש לי הפרעות שינה לא קלות.
אז בואו נצא למסע להבנת הסיוטים, התכנים שלהם ודרכי התמודדות.

סיוטים שמופיעים בלילה גורמים לחולם תחושה שלילית חזקה, שמתבטא דרך הרגשות פחד או אימה. החלום עשוי לכלול תכנים של  סכנה ומצוקה, וליצור תחושות כמו – נפילה, כאב, טביעה או מוות.
החולם מתעוררת עם תחושת מצוקה, זוכר את החלום או את התחושה שהוא עורר, ומתקשה לחזור למשך זמן מסוים.

יש מקרים בהם הסיוטים מתמשכים, כמו אצלי, המשפיעים על התפקוד היומיומי. תופעה זו נקראת "פאראסומניה". הגורמים שמאפיינים (פסיכולוגים ופסיכיאטרים), צריכים לדעת את ההבדלים בין כל הפרעה על מנת לדייק את האבחנה.
לדוגמה – אני בנאדם שסובלים מסיוטים לא קלים שמשפיעים על התפקוד היומיומי. זאת כתוצאה מהפוסט טראומה שאני סובלת!
שגיאה באבחנה שלי יכלה לקחת אותי לסוגי טיפולים לא מתאימים לי ולתקוע יותר עם העיבוד של הטראומה.

לצערי אני סובלת מסיוטים כבר כמה שנים

שנובעים מפוסט טראומה שעברתי

סיוטים עלולים להיגרם בשל סיבות פיזיות כמו חום גבוהה או מסיבות פסיכולוגיות כמו – טראומה נפשית קשה שעברו בחייהם (שואה, שבי, תאונת דרכים, נפגעי תקיפה מינית. שאנשים שחוו טראומה מתארים לעיתים כי האירועים והתחושות הקשות שחוו שבים אליהם בסיוטים.
אכילה לפני השינה, המגרה עלייה בחילוף החומרים בגוף ואת פעילות המוח, עלולה להגביר סיוטים במהלך השינה.

מה לא לאכול לפני שינה להורדת הסיוטים:

אולי לא נעים להכיר, אבל אוכל מכביד על האדם לפני השינה. האוכל משאיר תחושה לא נעימה שתאלצו לפגוש בזמן שאתם כבר רוצים לישון.
המאכלים הקלאסיים הם המאכלים שגורמים לצרבת – מטוגנים, מאפים עתירי שומן ומרגרינה – בורקסים, פיצות ואוכל חריף. מי שיש לו נטייה מכיר את ההרגשה שמגיעה  אחרי ארוחה עתירה בשומן טראנס.

האוכל מרגיש כאילו הוא בדרך למטה, אי שם בוסת ולא רוצה לרדת.  גם אם הטעם כבר חלף עבר לו מבלוטות הטעם ממזמן, התחושות בגוף מאוד מורגשות, וכך השינה נעלמת.

אז מה עושים? אם כבר נכנסת למיטה, שווה להתיישב או ללכת קצת בבית- לתת לאוכל לרדת מטה. גם כוס חליטת מצחים מרגיעה יכולה להועיל.

מאכלים נוספים שמקשים על העיכול

אולי לא נעים להכיר, אבל אוכל מכביד על האדם לפני השינה.

האוכל משאיר תחושה לא נעימה שתאלצו לפגוש בזמן שאתם כבר רוצים לישון.

סיוטים

כמויות גדולות של בשר – בעיקר מהסוג הסיבי כמו בקר, בשר שומני כמו איברים פנימיים, נקניקים, נקניקיות. מדובר במאכלים שתהליך העיכול שלהם ארוך, ולכן אנו חשים אותם לאורך זמן.

אוכל שגורם לגזים – החבר המעיק של האוכל המנפח, כמו קיטניות, צנוניות, כרוביים ושאר מאכלים שלעיתים קרובות יוצרים תחושה של מלאות ונפיחות יתר.

ארוחות גדולות וכבדות – מהסוג שזוכים להתכבד בו כשהולכים לאירועים ושמחות או לארוחות חגיגיות ומיוחדות. לעיתים קרובות האוכל טעים ומשובח, אבל אחר כך ההרגשה כבדה ומעייפת. גם אם אין צרבת – להירדם על קיבה מלאה מידי זה לא נעים.

גם אם לא אכלתם כל היום וחזרתם הביתה מאוחר ורעבים כמו זאבים, סביר שתעמיסו על מערכת העיכול שלכם בניסיון להשלים את החסר. במקרה הזה פריסת הארוחות לאורך היום תסייע משמעותית להקטין את הרעב וגם את נפח הארוחה.

אוכל מלוח מאוד – חטיפים, פיצוחים, כריכורנים עם ממרחים מלוחים – לא משנה במה בחרתם, אם כמויות המלח הגדולות כנראה שתחושו צורך לשתות יותר. אין בעיה להכניס נוזלים, רק שלא בטוח שלפני השינה זה הזמן האידיאלי – בעיקר מבחינת מערכת השתן.
אם יהיה מזל מספיק לרוקן אותה לפני השינה, אבל קחו בחשבון שיש סיכוי גדול שתמצאו את עצמכם הולכים לבקר במקום חשוב גם באמצע הלילה.


אז איך לאכול נכון כדי לישון ללא סיוטים?

אכילה לפני השינה צריכה להיות בצורה מושכלת. תאכלו ארוחת ערב שלוש או ארבע שעות לפני שאתם הולכים לישון. אם אתם נוטים לצרבות, גזים או שמערכת העיכול שלכם רגישה – המעיטו במזונות שצוינו במאמר בשעות אלו.

יש אנשים שעדיף להם לאכול ארוחת ערב קטנה יחסית, שתשביע אבל לא תכבד. ארוחה בשרית או בסיס קטניות בשעות הצהריים תעבור בקלות רבה יותר מאשר ארוחה לילת בהרכב דומה.

אם אתם חשים צורך – נשנוש קטן או לפני השינה יכול להתאים, העניין הוא כמובן בכמויות, למשל – שורת קוביות שוקולד, חטיף אנרגיה עד 100 קלוריות, פרי בינוני עם חופן קטן של אגוזים עם קצת או חצי כוס גלידה יעשו את העבודה.
יש ללעוס היטב את האוכל – השלב הזה תמיד נכון ועם זאת, בגלל לא קל ליישום למי שרגיל לאכול בטיל. אם יש צורך במהירות דעו שמאוד משתלם ללעוס היטב – הקיבה מתרוקנת מהר יותר, האוכל מתעכל יותר טוב ומרגישים יותר שבעים.

סיוטים

ביבליוגרפיה:
1. ויקיפדיה 

2. כללית 

הרשמו לניוזלטר שלנו ותקבלו ישירות למייל את כל ההנחות והמבצעים הכי שווים!