"נכות שקופה"

"נכות שקופה"

 

מי לא שמע על המתעמלת האגדית סימון ביילס?
כנראה שכולנו מכירים אותה קצת יותר טוב אחרי האולימפיאדה, ואני מתכוונת לנפש שלה!
היא הוכיחה שגם מתעמלת ששולטת ביד רמה בענף, יכולה לחוות משבר נפשי ברגע האמת. סימון באיזשהו מקום מזכירה לי את מייקל פלפס שחווה משבר נפשי לאחר הפרישה (אם זיכוני איננו טועה). הוא דיבר על זה רק אחרי הפרישה, לעומת זאת ביילס יוצאת "מהארון המנטלי" ומראה לכולם שהיא אנושית למרות הכל.

אותו ארון פסיכולוגי ממנו סימון יצאה מסמן עבור כל האנושות לדעתי נקודת מבט שונה. היא דיברה על כל כך שבעיות מנטליות וספורטאים גדולים תמיד היה טאבו. עכשיו הנושא הזה עולה למודעות בזירה הכי גדולה של ספורט ומאחת הספורטאיות הגדולות של ההיסטוריה. מבחינתי זה שסימון עלתה ביום האחרון להתחרות וזכתה במדליית ארד זה הישג אדיר, וגם מאוד אהבתי לשמוע איך טיפלו בה לאורך כל הדרך בטוקיו.
אבל הארון הפסיכולוגי שממנו יצאה ביילס בטוקיו בצעם שייך לכולם האנושות כי לכולנו יש נפש שלא תמיד אנו מודעים אליה.


ה"ארון הפסיכולוגי" שייך לענף הפסיכיאטריה ברפואה המודרנית. הוא מכיל בתוכו מספר מחלות והפרעות נפשיות. התנ"ך של כל המחלות וההפרעות נקרא DSM שמתחדש אחת לזמן מה.

חלק מהמחלות או ההפרעות הן גנטיות ומתפרצות עקב טריגר, שהוא אירוע טראומתי ובעצם מעיר תאים רדומים שמאפיינים את ההפרעה או המחלה.

ישנן מחלות כמו סכיזופרניה או מאניה דיפרסיה שמחייבות כדורים וכך הן מאזנות את האדם, והן תרופות ידועות לטיפול במחלות אלו. ישנן הפרעות רבות שמוגדרות ע"י פסיכיאטרים כהפרעה ואופן הטיפול בה משלב טיפול תרופתי לצד טיפולים נוספים (המומלץ הינו שיחתי לבחירת המטופל).

כבתור מתמודדת עם וותק של מעל 10 שנים בהתמודדות, אני מאוד שלמה אם מה שרשמתי למעלה.
במשך כל חיי עברתי מספר אירועים טראומתיים, שבכל פעם שהנפש הייתה נפגעת ומדחיקה, אז הגוף שלי הגיב במיגרנות כדי לאותת לי שמשהו לא תקין.
עד שהגעתי למסקנה שהמיגרנות שלי נגרמות עקב אירועים נפשיים לקח לי הרבה מאוד זמן.  התחלתי במסע לחפש תשובות ברפואה הרגילה. במסעי גיליתי כי המילה פסיכי פירושה נפש ביוונית, ומפה נגזר השם לענף בריאות הנפש – פסיכיאטריה.המסקנה שהובילה אותי להבנה כי גוף ונפש הם אותה יחידה הייתה כשהבנתי באמת מה מקור המיגרנות, ושפסיכי בעצם הוא אדם עם נפש. הייתה מאוד חשובה עבורי!
והנה רק באולימפיאדה בטוקיו קיבלו בלייב תזכורת לכמה שהנפש שלנו עדינה ומשתקת את הגוף כשהיא קורסת, ואני מדברת כמובן על המקרה של סימון ביילס.
האמת? אני מעריצה אותה יותר על איך שהיא החליטה לדאוג לבריאות הנפשית שלה למרות שלמראית עין היא נראת בסדר גמור פיזית.
אני לא באמת יודעת מה עמד מאחורי ההתמוטטות הנפשית שלה, אבל עצם העובדה שהיא התייצבה אל מול כולם והעדיפה את הבריאות הנפשית שלה בדיוק כמו הבריאות הפיזית שלה למרות שזאת המתעמלת הכי טובה בכל הזמנים!

ביילס התייצבה מול המצלמות לאחר התרגיל במכשיר הקורה שהיא עשתה, זכתה בו במקום 3 (וזה עוד ביום "רע" שלה) וסיפרה על הטיפול שהיא קיבלה במהלך המשחקים בטוקיו, ואולי יותר חשוב חשפה את העולם קצת יותר למודעות על בריאות הנפש!

המקרה שלה ממשיך להראות לי כמה חסרה מודעות עולמית לבריאות הנפש. אמנם הענף קיים רק 300 או 200 שנה, אבל מאז שהוא נכנס לחיי האנושות הוא חולל מהפכה שאולי חלקנו עדיין מעדיפים שלא לראות?
בעבר מחלות נפש היו נחשבות ככישוף, קללה, דיבוק ואותם אנשים היו מבודדים מהחברה בטענה שהם משוגעים.
אם התפתחות הרפואה מחלות נפש החלו להיות מסווגות תחת אבחנה זו, אך ללא יכולת טיפול מעבר לכליאת אותו אדם במקום מבודד.
כיום ענף הפסיכיאטריה התפתח ומכיל שירותים נפשיים ציבוריים ופרטיים, אבל הבושה והחוסר יכולת להגיע לטיפול ולדבר על זה בגלוי נשאר טאבו.

במהלך המסע שלי להפצת הידע שלי, הן באמנות והן בבריאות הנפש, חרטתי על דגלי להעלות את המודעות לבריאות הנפש ולנכות השקופה.למה קוראים לזה "נכות שקופה"?

הנפש שלנו שקופה, לא רואים את הרגשות שלנו משתנים פיזית במוח, רואים רק התנהגות של האדם בעקבות אותם רגשות.

בעצם ההתנהגות היא הבסיס למתן אבחנה ע"י פסיכיאטר. לפי הליך זה גם נקבע הטיפול התרופתי לצד המלצה לטיפול נוסף לצד התרופתי על מנת לעבד את האירוע ולחיות איתו את המשך החיים.

לא תמיד הנפש נפגעת אירוע שפגע בגן ועורר מחלה. לאורך חיינו אנו יכולים לעבור אירועים טראומתיים על מנת שתפתח בנפשנו "נכות נפשית".
לרוב הציבור אין מודעות לבריאות הנפש שלהם כי לטענתם הם אנשים נורמליים, אבל רגע לכם אין שריטות?
אותן שריטות אני מייחסת לנפש שהן עוזרות לנו להרגיש טוב ומבדלות אותנו מאחרים, אלא אם הם חולקים את אותן השריטות.


לאורך חיי, 29 שנים זה לא בא ברגל, הרגשתי "עוף מוזר" ועל הנייר לא הייתי אמורה להרגיש ככה, אבל החברה גרמה לי להרגיש ככה והכניסה אותי לכל מיני תבניות שרק רציתי לסדוק ולברוח מהם כי הן לא נכונות.
היום אני מבינה שאנשים מתנהגים בצורה בזויה כי ישנם סוגים שונים של אנשים רעים. ורעים בשבילי זה אנשים שפוגעים באחרים בכוונה תחילה ויש כאלו..

נחזור רגע לעוף המוזר, הרבה לא מצליחים להכיל אותי ברושם ראשוני כי אני אישה שמסוגלת לעשות הרבה דברים וגם לשלב בין ריאלי להומני, וזה לאנשים בכלל קשה להכיל. בגלל התכונות שיש לי, זה נראה לרוב מוזר ולא הגיוני, אז העדיפו להכניס אותי לתבנית של אישה מוזרה.

נחזור רגע לעוף המוזר, הרבה לא מצליחים להכיל אותי ברושם ראשוני כי אני אישה שמסוגלת לעשות הרבה דברים וגם לשלב בין ריאלי להומני, וזה לאנשים בכלל קשה להכיל. בגלל התכונות שיש לי, זה נראה לרוב מוזר ולא הגיוני, אז העדיפו להכניס אותי לתבנית של אישה מוזרה.
אבל בנינו?
אני מרגישה הכי נורמלית שיש!

ספרו לי מה אתם חושבים על המקרה של סימון ביילס ומה אתם הייתם עושים במקומה במקרה שהנפש שלכם צועקת לכם הצילו?

הרשמו לניוזלטר שלנו ותקבלו ישירות למייל את כל ההנחות והמבצעים הכי שווים!