איזון

“אולי אם אלוהים נתן לך נכות, הוא מוודא שתקבל כמה מנות עודפות של הומור כדי שתוכל להתמודד עם כל מה שמוציא אותך מאיזון”. הכוונה הינה לאיזון נפשי שצריך לשמר על מנת לתפקד.

איזון מופיע בעוד תחומים כמו איזון אקולוגי, איזון ברשת מחשבים ואיזון עבודה-בית.

בכל תחום שצוין צריכה להתקיים שיווי משקל הרמוני בין כלל המרכיבים, פגיעה באחד או ביותר עלולה להפר את האיזון ולגרום לנזקים.

באחד ממקומות העבודה הקודמים שלי עובדת איבדה שליטה על עצמית וחוותה התפרצות זעם שלוותה בצעקות איומות עד לקומת ההנהלה. התנהגותה הייתה טריגר עבורי, תוך שניות מצאתי עצמי יוצאת מבלאנס, חוויתי פלאשבאק שהפך למיגרנה עם שלל תופעותיה – הקאה, בחילות, רגישות לאור ולרעש.

מאז שאני מתמודדת עם הפוסט טראומה אני מאוד מחפשת לשמור על האיזון.

אני חותרת למציאת שיווי המשקל בין גוף ונפש.

קיים בטבע מצב “נכון” המאפיין מערכת בריאה, בה מתקיים שיווי משקל הרמוני בין כל מרכיביה. פגיעה בכל אחד ממרכיבי המערכת עלולה להפר את האיזון ולגרום לקריסת מערכת, הרס בתי גידול, הכחדת מינים וכן פגיעה במשאבים החשובים לאדם, מים, קרקע, אוויר, שאספקתם תלויה בבריאותה של המערכת. ההפרה יכולה להתרחש ממספר סיבות – טבעיות או כאלו הקשורות בבני האדם.

הפרת האיזון האקולוגי יכולה לבוא לידי ביטוי במגפות, רעידות אדמה, התפרצויות געשיות, סופות הוריקן וטורנדו, מפולות שלגים ובוץ, גלי חום או קור, בצורות, שריפות יער ועוד. כאשר חלה הפרה חמורה של המאזן האקולוגי בידי גורמי טבע, האיזון, המבוסס על קיום מערכת יחסים בין המינים, מופר חלקם עלולים להיפגע או להיכחד.

ועכשיו בחזרה לאותו אירוע שהוציא אותי מאיזון, מאז אותו אירוע למדתי כי אני יכולה לשלוט בכל התופעות של פוסט הטראומה ע”י שימוש במספר כלים שיש ברשותי…

  • מדיטציה – מיינדפולנס – שימוש במדיטציית חיבור להווה ולהרגשת הסביבה יכולה לעזור למוח להילחם בתופעות של החזרה בזמן לאותו אירוע של הטראומה. מצאתי כי סוג זה מאוד יעיל ועוזר עבורי, יש עוד כל מיני סוגים, כל נפש הינה ייחודית, לכן כל אחד ומה שמתאים לו.
  • נשימות עמוקות בספירה של 3 מתוך הבטן – המטרה להרגיע את מערכות הגוף מן החרדה הפיזית על מנת לעשות את העבודה המחשבתית ולייצר הקלה.על מנת לבצע טכניקה זו יש לשים יד אחת על הבטן, יד שניה על בית החזה. לאחר מכן יש לשאוף מהאף אל הבטן בספרה של 3 שניות, להחזיק 3 שניות את האוויר ולנשוף החוצה דרך הפה בספירה של 3. חשוב להרגיש שהאוויר נכנס ויוצא מהבטן כך הגוף חווה רגיעה מוחלטת!
  • מישוש חפץ שקשור לאדמה או לחוש אל הריצפה באותו הרגע של חווית פלאבקש או ניתוק על מנת לקרקע פיזית את הגוף והמיינד!
  • הכנת ת.ז – הכנת טופס עם שאלות הקשורות להווה על מנת להסיח את המחשבה ולהחזיר אותה להווה. שאלות כגון – שם פרטי ומשפחה, גיל, עיסוק, מגורים נוכחים – ציון כתובת מלאה, מיקום העבודה הנוכחי, אנשים אהובים, תחביבים ועוד.

אני מאמינה שעל גוף-נפש להיות מאוזניים על מנת לשמור על תפקוד תקין וחיים בריאים. זו משימה מאתגרת, אך ניתנת לביצוע – הכל תלוי ברצון, כי אם הוא קיים ישנה אפשרות לסלול דרך למציאת האיזון!

איזון

כתיבת תגובה